Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

صدها هزار نفر در اثر تنفس دود سیگار دیگران می میرند

کودکان، یک سوم کسانی را تشکیل می دهند که در اثر تنفس دود سیگاری ها می میرند

اولین تحقیقات بین المللی در باره تاثیر تنفس دود سیگار دیگران در سلامت مردم، نشان می دهد که از این راه هر سال حدود ۶۰۰ هزار نفر درسراسر جهان جان خود را از دست می دهند.

یک سوم این عده را کودکان تشکیل می دهند.

سازمان جهانی بهداشت در باره این مشکل در حدود دویست کشور تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده که استنشاق دود سیگار دیگران که باعث بیماری های قلبی و تنفسی و سرطان ریه می‌شود، بخصوص برای کودکانی که در خانه های خود با افراد سیگاری زندگی می کنند خطرناک تر است.

این کودکان با خطر ابتلا به بیماری های آسم، ذات الریه و نیز عارضه مرگ ناگهانی نوزادان، مواجه هستند.

بیشتر این گونه مرگ کودکان، در کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا اتفاق می افتد.

علاوه بر این ریه های کودکانی که به طور مرتب دود سیگار دیگران را تنفس می کنند، در مقایسه با سایر کودکان، کندتر رشد می کند.

بنا بر آمار سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۰۴ تنفس دود سیگار دیگران موجب مرگ ۳۷۹ هزار نفر در اثر بیماری قلبی، ۱۶۵ هزار نفر در اثر بیماری های تنفسی، حدود ۳۷ هزار نفر در اثر بیماری آسم و بیش از ۲۱ هزار نفر در اثر سرطان ریه شده است.

تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد در اروپا و آسیا مردم بیشتر از هر قاره دیگری در معرض تنفس دود سیگار دیگران قرار دارند.

در قاره آمریکا و کشورهای حاشیه شرق مدیترانه این خطر کمتر است.

ایموژن فولکز، خبرنگار بی بی سی در ژنو، مقر سازمان جهانی بهداشت می گوید نویسندگان گزارشی که در این باره تهیه شده، بخصوص در مورد سلامت کودکان ابراز نگرانی کرده اند چون اگر چه در بسیاری از کشورها کشیدن سیگار در اماکن عمومی ممنوع شده، ولی کودکان هنوز در خانه های خود با این خطر مواجه هستند.

سازمان جهانی بهداشت درخواست کرده که اقدامات عاجلی برای ترغیب خانواده ها به مصون نگاه داشتن کودکان از تنفس دود سیگار دیگران به عمل آید.

BBC

No comments:

Post a Comment