Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

نیجریه یک 'عضو سپاه پاسداران' ایران را رسما متهم کرد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران چند روز پیش به نیجریه سفر کرد

دادگاهی در نیجریه یک ایرانی را که گفته می شود عضو سپاه پاسداران است، به دست داشتن در قاچاق یک محموله اسلحه که چندی پیش در نیجریه توقیف شده بود، متهم کرد.

خبرگزاری های بین المللی امروز پنجشنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) از آبیجا، پایتخت نیجریه گزارش دادند که عظیم آقاجانی، شخصی که در اسناد دادگاه از او به عنوان تاجر و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یاد شده است، به همراه یک شهروند نیجریه به وارد کردن سلاح غیرقانونی به این کشور متهم شده است.

او به همراه سه شهروند دیگر نیجریه همچنین به تلاش برای صادر کردن این محموله غیر قانونی به گامبیا متهم هستند.

آقای آقاجانی، ۴۳ ساله، به دادگاه گفت که مایل است از حق حمایت کنسولی خود استفاده کند.

او حاضر نشد در مورد وارد بودن یا نبودن اتهامات وارده اظهارنظر کند.

دولت گامبیا روز سه شنبه روابط رسمی خود را با دولت ایران قطع کرد و به دیپلمات های ایرانی ۴۸ ساعت فرصت داد تا گامبیا را ترک کنند.

مقامات نیجریه در نیمه اول ماه آبان اعلام کرده بودند که یک محموله حاوی راکت های ۱۰۷ میلیمتری، گلوله تفنگ و تسلیحات دیگر را در بندر لاگوس کشف و ضبط کرده اند که از ایران آمده بود.

آنها گفته بودند که مقصد بعدی این محموله، گامبیا بوده است.

پس از کشف این محموله، گزارش شد که دو مظنون ایرانی دست داشتن در حمل سلاح غیرمجاز، به سفارت ایران در نیجریه پناهنده شده اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران دو هفته پیش به نیجریه سفر کرد تا در این مورد با مقامات این کشور گفت و گو کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیکی که از آنها نام نبرده، نوشته است که دو مظنون ایرانی عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند.

مسئولان امنیتی نیجریه با وساطت آقای متکی توانستند با یکی از این دو مظنون که احتمالا آقای آقاجانی بوده است، گفت و گو کنند؛ اما مظنون دوم مصونیت دیپلماتیک داشت.

مقامات نیجریه اواخر آبان ماه هم از کشف یک محموله ۱۳۰ کیلوگرمی هروئین خبر دادند که از ایران می آمد و مقصد نهایی آن اروپا بود.

BBC

No comments:

Post a Comment