Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

آمریکا ناخواسته میلیون‌ها دلار به جیب طالبان می‌ریزد

آمریکا به‌طور ناخواسته، نیروهای طالبان را تامین مالی می‌کند. تحقیقات داخلی ارتش آمریکا روشن ساخته است که میلیون‌ها دلار از راه‌های ناروشن و از طریق کانال‌های فرعی، سرانجام به جیب نیروهای افراطی طالبان ریخته می‌شود.

آمریکا از ده سال پیش مشغول جنگ با طالبان است. ولی این نیروهای افراطی، به‌طور غیرمستقیم از پول‌های واشنگتن سود می‌برند. یک بررسی داخلی ارتش آمریکا روشن ساخته است که همکاری پنتاگون با شرکت‌های فاسد باعث می‌شود تا میلیون‌ها دلار نصیب طالبان شود.

این خبر را روزنامه‌ی آمریکایی واشنگتن پست، روز دوشنبه (۲۵ ژوئیه/۳ مرداد) با استناد به گزارش نظامی مربوطه منتشر ساخته است. طبق این گزارش، طالبان با این پول‌ها جنگ‌افزار و مواد منفجره می‌خرند و عملیات نظامی خود را سازمان می‌دهند.

«معاملات تبهکارانه و پشتیبانی از دشمن»

گزارش نظامی یاد شده همچنین نشان داده است که میلیون‌ها دلار آمریکایی از راه‌های ناروشن و کانال‌های فرعی سرانجام به دست طالبان می‌رسد. در این گزارش برای نمونه و به‌طور مشخص از کامیون‌هایی سخن رفته است که ارتش آمریکا برای حمل و نقل آن‌ها را کرایه می‌کند.

از هشت مورد بررسی شده‌ی شرکت‌های حمل و نقل، در چهار مورد «مدارک مستند و موثقی» به دست آمده که نشان می‌دهد شرکت‌های مربوطه در «معاملات تبهکارانه یا پشتیبانی از دشمن» دست داشته‌اند.

بازرسان آمریکایی در یک مورد به یک رقم ۴ /۷ میلیون دلاری برخورده‌اند که برای کرایه‌ی کامیون‌ها در نظر گرفته شده بود. این پول سپس از یک شرکت کوچک زیرمجموعه‌ی یک شرکت بزرگ، به دست شرکت کوچک دیگری رسیده و سرانجام از حساب بانکی یک فرمانده پلیس سردرآورده که به کاروان کامیون‌ها اجازه‌ی تردد آزادانه می‌داده است.

سرانجام در ۲۷ مورد، روی هم ۳/۳ میلیون دلار از حساب مربوطه پول برداشت و به‌صورت نقدی در اختیار نیروهای طالبان گذاشته شده تا با آن جنگ‌افزار و مواد منفجره بخرند.

در گزارش نظامی یادشده همچنین آمده است که بازرسان آمریکایی افزون بر آن به موارد مختلفی از پول‌شویی و رشوه‌دهی به کارمندان دولت، ماموران پلیس و واسطه‌ها برخورده‌اند. از ۸ شرکت بررسی شده، شش شرکت مرتکب کلاهبرداری شده‌اند.

به گزارش واشنگتن پست، کل قراردادهایی که با شرکت‌های حمل و نقل منعقد شده، بالغ بر ۲/۲ میلیارد دلار می‌شده است که به‌طور هدفمند سهمی هم نصیب شرکت‌های محلی شده است.

تجدید نظر در سفارش‌ها

یک مقام بلندپایه‌ی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نتایج تحقیقات باعث می‌شود که ایالات متحده اصلاحاتی رادیکال در سفارش‌های خود به شرکت‌های حمل و نقل در هندوکش انجام دهد. وی به روزنامه‌ی واشنگتن پست گفت که از این پس سفارش‌ها به جای هشت شرکت به ۳۰ شرکت داده خواهد شد. افزون بر آن، شرکت‌های کوچک که به عنوان زیرمجموعه‌ی شرکت‌های دیگر فعالیت می‌کنند، به دقت زیر ذره‌بین گذاشته خواهند شد.

ارتش آمریکا در عراق سفارش‌های خود را برای محافظت از موسسات و اشخاص یا بازسازی این کشور، بیش از همه به شرکت‌های آمریکایی می‌دهد. ولی این سفارش‌ها در افغانستان بیشتر به شرکت‌های محلی داده می‌شود.

یک گزارش نظامی حاکی است که در سه ماه نخست سال جاری، از ۸۷ هزار نفری که در افغانستان در استخدام ارتش آمریکا بوده‌اند، بیش از نیمی افغانی بوده‌اند.

این نخستین بار نیست که کمک‌های عمرانی برای بازسازی افغانستان مورد انتقاد قرار می‌گیرد. در ماه ژوئن نیز تحقیقاتی از سوی کمیسیون سیاست خارجی سنای آمریکا روشن ساخت که پول‌هایی که صرف بازسازی افغانستان می‌شود، هدف خود را برنمی‌آورد.

BM/FW

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15265926,00.html?maca=per-rss-per-all-1491-rdf

No comments:

Post a Comment