Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

بازتاب "جاسوسی به سبک ایرانی" در فضای مجازی


ماجرای افشای نصب دستگاه شنود و دوربین در دفتر کار علی مطهری، نماینده مجلس ایران در فضای مجازی نیز مورد توجه قرار گرفت. از زمان انتشار این خبر ده‌ها توییت و استاتون در این مورد منتشر شده است.

علی مطهری روز سه‌شنبه، ۱۸ تیر، در یادداشتی در وب‌سایت شخصی‌اش  خبر داد که در دفتر کار او "دستگاه‌های مختلف استراق سمع و فیلم‌برداری" یافته که با مهارت نصب شده‌اند.
این نماینده مجلس انگشت اتهام خود را متوجه نهادهای امنیتی کرد. وی همچنین از تشخیص هویت چند نفر از ماموران امنیتی دخیل در این کار از روی تصاویر دوربین نصب شده در دفتر کارش خبر داد.
علی مطهری در اظهارنظری دیگر گفت: «زمانی که با یک نماینده شناخته شده مجلس این گونه رفتار می‌کنند، معلوم نیست چه ظلم‌هایی در حق مردم عادی روا داشته می شود». به باور این منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد، برخی مقام‌های امنیتی تلاش کرده‌اند که مقصران و مسئولان این اقدام را فراری دهند.

شنود آمریکایی، شنود ایرانی
ابعاد اظهارات علی مطهری به هیچ وجه با افشاگری‌های ادوارد جوزف اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا قابل مقایسه نیست، اما برای کاربران ایرانی فضای مجازی به سوژه‌ای قابل اعتنا تبدیل شد.
جستجو بر اساس هشتگ‌های "مطهری" و "شنود" در شبکه اجتماعی توییتر می‌تواند نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد. همچنین این اتفاق موجب شد که برخی مطالب انتقادی در مورد شنود گفت‌وگوهای شهروندان آمریکایی و مقامات و شهروندان اروپایی نیز در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد.

سهیل، کاربر توییتر، با کپی برداری از یک تبلیغ تلویزیونی می‌نویسد: «این‌روزها همه شنود می‌کنند، شما چطور؟»
نیروانا نیز در توییتری بر اساس تلفیقی از تبلیغ تلفن موبایل "همراه اول" و یک تبلیغ قدیمی مربوط به شرکت "صا ایران" می‌نویسد: «هیچکس تنها نیست! شنود مکالمات، هر روز بهتر از دیروز.»
سبحان حسنوند هم پیشنهاد داده است که کاربران دنبال‌کننده‌اش در توییتر فیلم "زندگی دیگران" را ببینند که مضمون آن به اتفاقات اخیر شباهت دارد.

شنود؛ از فرانسه و روسیه تا واکنش خامنه‌ای
آرش که در پاریس زندگی می‌کند نیز به افشای خبر شنود مکالمات تلفن‌ها توسط دستگاه‌های امنیتی فرانسه اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در چنین کشوری زندگی می‌کنیم ما: نیروهای امنیتی فرانسه، اطلاعات بین شهروندان را شنود می‌کنند.»
هادی نیلی نیز مطلبی از وبلاگ یک پزشک را به اشتراک گذاشته که از روی آوردن دستگاه‌های امنیتی روسیه به ماشین‌های تحریر به جای کامپیوتر‌ها برای کاستن از خطرات شنود و سرقت اطلاعات خبر می‌دهد.
کاربری به نام "دلبک" نیز فیلترینگ و شنود را به هم ربط داده است: «با این اوضاع فیلترینگ به این در و دیوار اتاق شک دارم. فکر می‌کنم دارم شنود میشم.»
مهدی نیز به طنز از نگرا‌نی‌ِاش برای رفتن به توالت نوشته است: «میرم مستراح حس می‌کنم دارم شنود می‌شم.»
فرزاد نیز نگاهی طنزآمیز به این ماجرا کرده و نوشته: «عاغا (اشاره به رهبر جمهوری اسلامی) در حمایت از مطهری: هر آنکس cam و mic در خانه او قرار دهد، گویی در خانه من قرار داده!»
شوخی‌های جنسی و غیر جنسی
بخش قابل توجهی از مطالب منتشر شده در مورد کشف دستگاه شنود در دفتر علی مطهری مربوط به شوخی‌های جنسی کاربران و همچنین سناریوهای تخیلی آن‌ها از تصاویر تهیه شده توسط دوربین کار گذاشته شده است.
کاربری یا عنوان "یک مرد دیوانه" می‌نویسد: «ما از وزارت اطلاعات خواستاریم لطفا اگر فیلم مستهجن مطهری رو دارن، تو رو خدا پخش نکنند. ستاد .خش فیلم‌های سوپر».

کاربری با عنوان More نیز توییت کرده است: «مطهری به مناسبت رمضان کریم رفته بوده حموم، دست کرده توی ریشاش دستگاه شنود پیدا کرده، گفته: ای دل غافل، چرا زودتر حموم نکردم.»
نوید با اشاره به میزان جریمه نقدی سعید مرتضوی در جریان رسیدگی به پرونده‌ی کهریزک و شکایت مطهری از کسانی که شنود در دفتر کارش گذاشته‌اند، نوشت: «یارو آدم میکشه با ۲۰۰ تومن تبرئه میشه بره خونشون! استفراق سمع با یه روبوسی ساده حل و فصل میشه بابا.»
اما برای دیگر از کاربران نیز این موضوع را چندان مناسب برای شوخی نمی‌دا‌نند و با پوشش دادن اخبار ان سعی کرده‌اند که اهمیت ماجرا را برای کاربران فضای مجازی یادآور شوند.

DW.DE


No comments:

Post a Comment