Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

ماموریت هیلاری کلینتون در افغانستان و پاکستان

هیلاری کلینتون و حامد کرزی در کنفرانس رسانه‌ای: «زمانه‌ی صراحت فرا رسیده است.»


وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، روز ۲۰ اکتبر برای دیداری یک روزه وارد کابل، پایتخت افغانستان شد. ادامه‌ی مذاکره با طالبان و چگونگی همکاری پاکستان در مبارزه با شورشی‌های اسلام‌گرا از موضوع‌های مورد بحث در این سفر است


سفر هیلاری کلینتون به افغانستان از پیش اعلام نشده بود. او در آغاز این سفر با مقامات دولتی افغانستان بر سر یافتن راه‌کاری سیاسی برای پایان دادن به جنگ ۱۰ ساله‌ی این کشور گفت‌وگو کرد. از جمله موضوع‌های دیگر مورد بحث، چگونگی برگزاری کنفرانس آینده‌ی افغانستان است که قرار است در ماه نوامبر در استانبول و در ماه دسامبر در شهر بن در آلمان، تشکیل شود.

گفت‌وگو با نهادهای مدنی

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، پیش از دیدار با رییس جمهور افغانستان، حامد کرزی، ابتدا با نمایندگان نهادهای مدنی و غیرانتفاعی این کشور به گفت‌وگو نشست. کلینتون همچنین با صالح‌الدین ربانی، پسر برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان که چندی پیش در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل کشته شد، به گفت‌وگو پرداخت
.
کشته شدن رئیس شورای عالی صلح افغانستان، پرسش‌های زیادی را در مورد نقش احتمالی پاکستان در سازماندهی این خشونت‌ها مطرح کرد. مقامات آمریکایی و افغان، آشکارا سازمان امنیت و اطلاعات پاکستان را به حمایت از شبکه‌ی حقانی که گویا مسئولیت این حمله را به عهده داشته، متهم کرده‌اند.

کلینتون در سخنرانی روز پنجشنبه‌ی خود، ضمن اشاره به ضرورت پایان بخشیدن به جنگ گفت که گروه های شورشی باید سلاح بر زمین بگذارند و با پذیرش قوانین افغانستان و احترام به حقوق زنان و جامعه‌ی مدنی، به خشونت پایان دهند.

سیاست "بجنگ، گفت‌وگو‌ کن و بساز"

کارشناسان سیاسی، سفر کلینتون به کابل را بخشی از سیاست جدید آمریکا، موسوم به "بجنگ، گفت‌وگو‌ کن و بساز" ارزیابی می‌کنند. کلینتون در کنفرانس رسانه‌ای پس از دیدار با کرزی گفت: «ما به جنگ ادامه خواهیم داد، با گروه‌های شورشی مذاکره خواهیم کرد و به بازسازی این کشور ادامه خواهیم داد. آن‌ها می‌توانند در این راه به ما یاری برسانند یا بر سر آن مانع‌ ایجاد کنند. در هر حال، نمی‌توانند ما را از تلاش‌های خود بازدارند.» وزیر امور خارجه‌ی آمریکا افزود: «حالا زمانه‌ی صراحت فرارسیده است.»

به گزارش رویترز، کلینتون کنفرانس رسانه‌ای خود، ضمن توضیح این که "راه پایان دادن به جنگ برای طالبان هم‌چنان باز است"، به آنان هشدار داد که اگر از روند صلح پشتیبانی نکنند، با "حملات مستمر" نیروهای افغان و ناتو روبرو خواهند بود.

به گزارش "نیویورک تایمز"، در ماه‌های گذشته، بیش از ۱۱۵ شورشی در اثر حملات "فوق‌العاده سنگین" نیروهای افغانی و ناتو در مرزهای شرقی این کشور کشته شده‌اند.

نقش پاکستان

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا هم‌چنین در حضور خبرنگاران به نقش پاکستان در برقراری صلح در منطقه اشاره کرد و یادآور شد: «ما از پاکستان می‌خواهیم نقش رهبری مذاکرات صلح را بر عهده بگیرد.» او افزود: «ما باید با پیامی روشن به پاکستان و مردم آن نشان دهیم که آن‌‌ها هم بخشی از این راه‌حل هستند.»

کلینتون در پایان دیدار از کابل، به پاکستان می‌رود تا با مقامات آن کشور در مورد چگونگی مبارزه‌ی موثر علیه گروه‌های شورشی گفتگو کند.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15475941,00.html?maca=per-rss-per-all-1491-rdf

No comments:

Post a Comment