Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

اعتراض سفارت ایران به انجمن دانشگاهی نروژ در رابطه با پوستری از خمینی + عکس پوستر

 

به دنبال اعتراض سفارت ایران در اسلو به پوستری که از جانب دانشجویان نروژی منتشر شده است، "انجمن بین‌المللی یاری دانشگاهی نروژ" از حق آزادی بیان دانشجویان دفاع کرد.
در پوستری که به تازگی از جانب تشکل دانشجویان و دانشگاهیان نروژی منتشر شده است، تصویر شش رهبر نامی تاریخ دیده می‌شود که از برابر هجوم دانشجویان معترض در حال فرار هستند.
این رهبران عبارتند از: آدولف هیتلر، رابرت موگابه، معمر قذافی، کیم ایل سونگ، ژوزف استالین و آیت‌الله خمینی.
"انجمن یاری دانشگاهی"، فعالیت سیاسی خود را امسال بر نقش دانشجویان در مبارزه برای دموکراسی اختصاص داده و پوستر یادشده را در همین رابطه منتشر کرده است.
در اطلاعیه "انجمن یاری دانشگاهی" در رابطه با این پوستر گفته شده: "دانشجویان در سراسر جهان به خاطر تعهدات اجتماعی خود تحت فشار و تعقیب هستند. پوستر تازه انجمن که به دیوار تمام دانشگاه‌های نروژ چسبانده شده، نمودار حمایت دانشجویان نروژی از جنبش‌های دانشجویی علیه دیکتاتوری است."
به گفته رسانه‌های جمعی نروژ، محمد جواد حسینی، دبیر مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو، در نامه‌ای به انتشار این پوستر اعتراض کرده و خواهان منع آن شده است.
آقای حسینی در نامه خود نوشته است: "در این پوستر عکس رهبر عالیقدر ما امام خمینی در کنار دیکتاتورهایی مانند هیتلر گذاشته شده است. ما به این امر به شدت اعتراض داریم و تقاضا می‌کنیم که این تصویر هرچه زودتر برچیده شود."
در واکنش به نامه اعتراض سفارت ایران، "انجمن یاری بین‌المللی" دانشگاهیان، از پوستر دانشجویان دفاع کرد.
آنته رمه، رئیس انجمن دانشگاهی، در اطلاعیه‌ای گفته است: "همه می‌دانند که دانشجویان معترض در سراسر جهان با سرکوب روبرو هستند. ما از حق تجمع و آزادی بیان دانشجویان دفاع می‌کنیم. ما قصد نداریم به ایران یا کشورهای دیگر توهین کنیم، اما وقتی سفارت ایران از ما می‌طلبد که یک پوستر را سانسور کنیم، این نشان بی‌احترامی به آزادی بیان است."
"انجمن دانشگاهی نروژ" ابراز امیدواری کرده است که نشر چنین پوسترهایی به "مبارزه دانشجویان ایرانی علیه اختناق در کشورشان" یاری برساند.
خانم رمه توضیح داده: "پیام ما نه به افرادی که در پوستر دیده می‌شوند، بلکه به همه رهبران خودکامه مربوط می‌شود که ملت‌های خود را از حقوق اولیه محروم کرده‌اند. باید به این نکته توجه داشت که پوستر، دانشجویان را نه با اسلحه، بلکه با کلام و کتاب نشان می‌دهد. در مقابل، دیکتاتورها همیشه اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان را با قهر و خشونت سرکوب کرده‌اند."
در اطلاعیه "انجمن یاری دانشگاهی نروژ" به این نکته اشاره شده که پوستر یادشده به ایران رسیده و در دست دانشجویان معترض دیده شده است.

No comments:

Post a Comment