Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

"اعتراف وزارت اطلاعات به پروژه اعتراف‌گیری"

بیانیه گزارشگران بدون مرز در محکومیت اطلاعیه اخیر وزارت اطلاعات، اعتراض سازمان ادوار تحکیم وحدت به ادامه حصر رهبران جنبش سبز و اعدام ۱۷ نفر در هفته گذشته، مهمترین رویدادهای حقوق بشری این هفته هستند.
سازمان گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه‌ای که روز ۲۰ فوریه، دوم اسفند منتشر شد، به بیانیه وزارت اطلاعات ایران درباره بازداشت و احضار روزنامه‌نگاران اعتراض کرده و این اطلاعیه را "تایید پروژه اعتراف‌گیری و سرکوب روزنامه‌نگاران" دانسته است.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات، سازمان گزارشگران بدون مرز در کنار رادیو بین‌المللی فرانسه، دویچه وله، رادیو فردا، بی بی سی و صدای امریکا وابسته به " سازمان جاسوسی دولت انگلیس" و "سرویس‌های اطلاعاتی اروپایی" معرفی شده‌‌اند.

در این اطلاعیه همچنین عنوان شده بود که برخی از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده اعلام آمادگی کرده‌اند که مقابل دوربین درباره پروژه سازمان جاسوسی انگلیس صحبت کنند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود نوشته است: «چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، مقامات مسئول راهبرد "بازداشت پیشگیرانه" را برای دهشت‌افکنی نظام‌مند علیه فعالان رسانه‌ها انتخاب کرده‌اند. کارزاری برای به سکوت وادار کردن همه‌ی ‌صداهای انتقادی بر تضییقات روزافزونِ، ضد آزادی اطلاع رسانی و سرکوب روزنامه‌نگاران، یعنی کسانی که می‌توانند شاهدان اصلی اما مزاحم تقلب‌کاری در انتخابات باشند».
بر اساس بیانیه سازمان گزارشگران، در ماه‌های اخیر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی به شکل گسترده در سراسر ایران به وزارت اطلاعات احضار شده‌اند و در بازجویی‌های انجام شده از آنان خواسته شده متعهد شوند هیچ گونه فعالیتی در چارچوب انتخابات ریاست جمهوری خرداد سال آینده انجام نخواهند داد.
نگرانی درباره وضعیت دو وبلاگ‌نویس زندانی
سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود نسبت به وضعیت جسمانی دو وبلاگ‌نویس زندانی به نام‌های آرش هنرور شجاعی و محمدرضا پورشجری ابراز نگرانی کرده است. بر اساس این گزارش آرش هنرور شجاعی پس از دو ماه معالجه در بیمارستان بر خلاف نظر پزشکان به زندان برگردانده شده است.
صادق شجاعی به ۴ سال زندان و خلع لباس محکوم شده است صادق شجاعی به ۴ سال زندان و خلع لباس محکوم شده است
محمد صادق آرش هنرور شجاعی، روحانی وبلاگ‌نویس از سوی دادگاه ویژه روحانیت به ۴ سال زندان، ۵۰ ضربه شلاق، پرداخت ۸ میلیون ریال جزای نقدی و خلع لباس محکوم شده است.
وی پس از رای دادگاه درباره خلع لباسش گفته بود: «حکومت لباسی به تن من نکرده که بتواند آن را درآورد».
اتهامات وی توهین به مقدسات، توهین به رهبری و آیت‌الله خمینی، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، جاسوسی به نفع دولت آلمان، نشر اکاذیب، همکاری با دول متخاصم، مسئول پروژه اروپایی‌سازی اسلام، انتشار کتاب‌های ممنوعه و جعل دست‌خط مراجع عنوان شده است.
اما دليل واقعی صدور حکم سنگین برای این روحانی عضویت در گروه متقن (مدرسین مشهد، تهران، قم، نجف) و صدور بیانیه‌های این گروه است که در برخی از آن‌ها آیت‌الله خامنه‌ای مهدورالدم شناخته شده است.

محمدرضا پورشجری وبلاگ‌نویس دیگری که گزارشگران بدون مرز نگران وضعیت سلامتی اوست، روز ۲۸ بهمن در زندان دچار سکته قلبی شده است.

محمدرضا پورشجری، نویسنده وبلاگ "گزارش به خاک ایران" است که با نام مستعار سیامک مهر می‌نوشت. وی در شهریور ۱۳۸۹ بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی دادگاه انقلاب به سه سال زندان محکوم شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی در تاریخ ۱۵ بهمن ماه نامه‌ای از داخل زندان نوشت و در آن از سازمان‌ها و فعالین حقوق بشر خواست تا به وکالت از طرف او از جمهوری اسلامی به دلیل ضرب و شتم و شکنجه وی در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کنند.
بیشتر بخوانید: اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی

«تنها راه برون رفت از شرایط موجود؛ آزادی رهبران جنبش سبز»

سازمان ادوار تحکیم وحدت در بیانیه‌ای که روز اول اسفند، ۱۹ فوریه منتشر شده به تداوم حصر رهبران جنبش سبز اعتراض کرده است.

در این بیانیه که سایت ادوار نیوز آن را منتشر کرده آمده است: «از آنچه که امروز بر ایران و ایرانی می‌رود، به وضوح می‌توان فهمید که اخلاق و تعهد اجتماعی و روحیه خدمت به مردم از پس نمایش انتخاباتی سال ۸۸ و حماسه مردمی ۲۵ بهمن ۸۹ به حصر کشیده شده و بی‌اخلاقی و سود جویی و زد و بندهای غیر قانونی، موجب تقویت شبکه‌های مافیایی در سطوح عالی نظام شده است».

سازمان ادوار تحکیم وحدت در بیانیه خود پرسیده: «چگونه می‌شود که در دهه چهارم عمر یک نظامی اسلامی و برآمده از انقلابی مردمی، صادق ترین و پاک ترین فرزندان این انقلاب گرفتار حبس و حصر و تبعید شده‌اند و آنانی که فساد مالی و سیاسی و خانوادگی‌شان هر روز بر صدر اخبار کشور نمایان است، سکان داران کشتی انقلاب‌اند؟».

این سازمان تنها راه برون‌رفت از شرایط موجود کشور را آزادی رهبران جنبش سبز و دیگر زندانیان عقیدتی و سیاسی دانسته و همچنین رفتارهای غیر انسانی اخیر با فرزندان موسوی و کروبی را محکوم کرده است.

دو دختر موسوی و یکی از پسران کروبی هفته گذشته برای چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفتند. دختران موسوی این هفته نیز به دادسرای اوین احضار شدند.

No comments:

Post a Comment