Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

زندانیان بند ۳۵۰ اوین: با پذیرش اشتباه، عذرخواهی کنید

بیست تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای خواستار عذرخواهی رسمی از زندانیان مضروب و خانواده‌های آن‌ها شدند. این زندانیان تصریح کرده‌اند که همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند.


­وب سایت جرس، شامگاه چهارشنبه، سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل) بیانیه ۲۰ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین را منتشر کرد که در آن نسبت به ''تخریب و کتمان حقیقت'' درباره‌ی اتفاقات اخیر این بند، توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اعتراض شده است.
تلویزیون ایران روز سه‌شنبه، (۲ اردیبهشت) گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن، ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ اوین در جریان بازرسی از این بند در روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین، تکذیب و زندانیان متهم به حمله به ماموران زندان شدند.
در بیانیه زندانیان سیاسی تصریح شده است: «چنانچه فیلم دوربین‌های نظارتی در روز مورد نظر مخدوش نشده باشد، ضرب و شتم شدید زندانیان را در اتاق‌ها و راهروها و بخش مدیریت زندان می‌توان در حوالی ساعت دوازده ظهر دید.»
درخواست بازبینی دوربین‌های نظارتی
این بیانیه با اشاره به حضور ''مامورانی از نهادهای دیگر و با چند دستگاه دوربین'' می‌افزاید: «مهاجمان با یک سناریوی آماده و کارگردانی شده برای فیلم برداری گزینشی آمده بودند.»
به گفته نویسندگان بیانیه دوربین‌های نظارتی همچنین از ''چشم بند زدن، به زانو افکندن و دستبند زدن از پشت سی و دو نفر از زندانیان بند ۳۵۰ که همزمان با انتقال به انفرادی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و موهای سر و صورت آن‌ها با زور و تهدید تراشیده شد'' فیلم تهیه کرده‌اند.
خانواده شماری از زندانیان مضروب خانواده شماری از زندانیان مضروب
آن‌ها خواستار بازبینی فیلم دوربین‌های نظارتی زندان شدند تا حقیقت ماجرا مشخص شود.
بیست زندانی بند ۳۵۰ زندان اوین با اشاره به ادامه اعتصاب غذای خود می‌گویند که خواستار ''اعتراف دروغگویان به تخریب و کتمان حقیقت و پذیرش اشتباه و عذرخواهی رسمی از زندانیان و خانواده‌های آن‌ها'' هستند.
به نوشته سایت جرس عبدالفتاح سلطانی، اسماعیل برزگری، وحید اصغری، آرش همپای،سروش ثابت، امید زارعی‌نژاد، مهدی ساجدی‌فر، امید شاهمرادی، ابراهیم پیروزی، رضا شهابی، یاشار دارالشفاء، مهدی خدایی، اسدالله اسدی، سهیل عربی، مجید اسدی ، اسدالله هادی، مسعود عرب‌چوبدار، اصغر قطان، رسول حیدرزاده و امیر درویش قاضیانی زندانیان امضا کننده این بیانیه هستند.
تنزل رتبه رئيس سازمان زندان‌های ایران
در پی انتشار اخباری مبنی بر ضرب و شتم زندانیان سیاسی زندان اوین غلامحسین اسماعیلی، رئیس وقت سازمان زندان‌ها این موضوع را تکذیب کرد و گفت که روز پنجشنبه تنها یک بازرسی عادی رخ داد و هیچ‌گونه درگیری‌ای پیش نیامد.
وی روز سه‌شنبه، دوم اردیبهشت، نیز با حضور در تلویزیون ایران با تکرار اظهارات خود، رسانه‌های خارجی را متهم به فضاسازی و انتشار اخبار دروغ در مورد شرایط زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین کرد.
یک روز پس از این اظهارات، خبرگزاری‌ها از تغییر رئیس سازمان زندان‌های ایران خبر دادند. گرچه به گفته مقامات دستگاه قضایی ایران این موضوع ''هیچ ارتباطی به مسائل اخیر در زندان اوین ندارد و از مدت‌ها پیش در این مورد تصمیم‌گیری شده بود.''
بر این اساس غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها قرار است، به عنوان رئیس کل دادگستری و رئیس شعبه یک تجدیدنظر استان تهران مشغول به کار شود که بر اساس چارت سازمانی قوه‌قضائیه ایران در جایگاه پایین‌تری نسبت به ریاست سازمان زندان‌ها قرار دارد.

No comments:

Post a Comment