Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

شمار بازداشت‌شدگان استان خوزستان به ۲۰۸ نفر رسید

دستگیری فعالان مدنی و اجتماعی استان خوزستان که از اوایل اسفندماه آغاز شده، در روزهای اخیر سرعت گرفته است. به گفته کریم دحیمی، فعال حقوق‌بشر ساکن لندن شمار بازداشت‌شدگان در اهواز و شهرهای اطراف به ۲۰۸ تن رسیده است.
با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات مردمی در شهر اهواز که از اردیبهشت ۱۳۸۴ آغاز شد، موج جدیدی از دستگیری فعالان مدنی در این شهر و شهرهای اطراف آن آغاز شده است.
بنا بر گزارشی که کریم دحیمی فعال ایرانی‌عرب ساکن لندن در اختیار دویچه‌وله قرار داده است ارسال کرده، شمار بازداشت‌شدگان در استان خوزستان از اسفند ماه تا کنون به ۲۰۸ نفر رسیده است.
همچنین به گفته آقای دحیمی روز چهارشنبه (۲۳ فروردین / ١٢ آوريل) نيروهای امنيتی با حمله به یک شب شعر درشهرک رزمندگان اهواز تعداد زيادی از شركت كنندگان در این جلسه را دستگير كردند
.

DW.DE

در آستانه سالروز ناآرامی‌های شهر اهواز در اردیبهشت ماه، تا کنون ۱۸۸ تن از فعالان مدنی و فرهنگی بازداشت شده‌اند.
مرکز اسناد حقوق بشر به نقل از خانواده‌های افراد دستگير شده گزارش داد که نيروهای امنيتی در هنگام ورود به منازل ودستگير کردن افراد هيچگونه مجوز و يا دليلی ارائه نداده‌اند.
بر اساس این گزارش نحوه ورود ماموران امنیتی به این جلسه نشان می‌دهد که این جلسات از مدت‌ها قبل تحت کنترل ماموران بوده و آنان افرادی را که به آنجا رفت‌وآمد می‌کنند، تحت نظر داشته‌اند.
مرکز اسناد حقوق بشر نوشته است که پیگری‌های خانواده‌های افراد دستگیرشده تا کنون بی‌نتیجه بوده و مشخص نیست که این افراد در کجا نگهداری می‌شوند.
در روزهای اخیر همچنین تجمعاتی در برخی شهرهای استان خوزستان برگزار شده است. در روز ۱۴ فروردین، ۸ نفر در یکی از این تجمعات اعتراضی در شهر هویزه دستگیر شدند.
در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ نامه‌ای منسوب به محمدعلی ابطحی معاون رئیس جمهوری وقت، محمد خاتمی منتشر شد که در آن دستوراتی مبنی بر تغییر ترکیب جمعیتی مناطق عرب‌نشین استان خوزستان صادر شده بود.
ابطحی همان زمان این نامه را تکذیب کرد، اما ناآرامی‌ها ادامه پیدا کرد و ۳۰۰ نفر در جریان آن دستگیر گردیدند که دو تن از آنان در اسفند همان سال اعدام شدند.
از آن زمان هرساله در آستانه اردیبهشت ماه اعتراضات و تجمعاتی در اهواز و شهرهای اطراف صورت می‌گیرد که به طور معمول با بازداشت شماری از معترضین همراه است.

No comments:

Post a Comment