Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

پنجاه هزار بومی چابهار حاشیه نشین وبا نارسایی های مختلفی گرفتارند

پنجاه هزار بومی چابهار حاشیه نشین وبا نارسایی های مختلفی گرفتارند
‫#‏بلوچ_وبلوچستان_مظلوم‬
فرماندار چابهار: بیش از پنجاه هزار نفر در چابهار مشکلاتی از جمله در زمینه بهداشت،برق،آب،مدرسه و غیره دارند.
احمد علی موهبتی فرماندار چابهار در گفتگو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت که بیش از پنجاه هزار شهروند چابهاری دچار مشکلاتی شدید در زمینه بهداشت،برق،آب،مدرسه و غیره هستند. موهبتی ادامه داده اند که جمعیت چابهار نسبت به چهل سال گذشته شصت درصد افزایش پیدا کرده است اما از نظر امکانات بهداشتی و درمانی و همچنین بهره مندی شهروندان از آب سالم و فضای آموزشی مناسب تغییرات چندان مناسبی بنسبت افزایش جمعیت نداشته است.
وی همچنین در بخشی از مصاحبه خود با ایرنا اذعان کردند که چابهار تنها بندرگاه اقیانوسی کشور است اما تاکنون از یک شبکه آب سالم و بهداشتی برخوردار نیست. مشکل نبود آب شرب سالم یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماریهای واگیردار در این شهرستان است که سالانه هزینه های بسیاری را بر ساکنان فقیر این شهر متحمل میکند.
موهبتی در بخش دیگری بیان کردند که چابهار بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل و همچنین فضاهی آموزشی غیر استاندارد را دارد بصورتی که پنجاه تا شصت دانش آموز در یک کلاس درس میخوانند. قابل توضیح است که استان بلوچستان و در صدر ان چابهار بیشترین آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل در کشور را دارد که اصلی ترین عامل ان مشکلات مالی خانواده ها و کمبود فضای آموزشی استاندارد عنوان شده است.
در پایان فرماندار چابهار از مسولان کشور خواست که هرچه سریع تر فکر اساسی برای ساماندهی مناطق حاشیه های چابهار داشته باشند و زمینها این مناطق را هرچه سریعتر تعیین تکلیف کنند تا مردم از امکانات رفاهی بهرمند شوند. این درحالی است که بسیاری از خانه های مردم بلوچ در نزدیکی شهرهای مهم بلوچستان مخصوصا چابهار بارها تخریب شده اند و زمینهای آنها به مهاجران غیر بومی جهت ساخت و ساز و فعالیتهای اقتصادی تحویل داده شده است.
در طی هفته گذشته مسجد روستای کمب از توابع چابهار توسط نیروهای امنیتی و شهرداری با تهدید تخریب روبرو شد که مردم ساکن کمب مانع از تخریب و قبضه نمودن مسجد زمین نمودند.روستای کمب با جمعیتی بیش از 5000 نفر در حاشیه شهرستان چابهار از امکانات اولیه بهداشتی و برق و لوله کشی اب رنج می برد و چندین بار توسط شهرداری منازل بسیاری از مردم این روستا تخریب و زمینهایشان قبضه و در اختیار کارمندان غیربومی قرار گرفته اند.
مردم فقیر بومی بعلت هزینه های بالای زندگی در سطح شهر چابهار زندگی در روستاهای حاشیه را با وجود عدم امکانات ترجیح می دهند ،چرا که از عهده مخارج بالای زندگی در شهر بر نمی ایند.
روستای مرادآباد کمب با بیش از 5 هزار خانوار از توابع شهرستان چابهار بیش از 8سال است که اداره بنیادمسکن شهرستان چابهار بدون در نظر گرفتن قانون وحقوق شهروندی مکرراٌ منازل آنها را تخریب کرده ومی کند.
مردم روستای کمب نسبت به بی عدالتی های صورت گرفته می گویند:متاسفانه مسئولین شهرستان چابهار هیچگونه همکاری با مردم ندارند.آنها میگویند با کشیدن رنجهای فراوان ونبود امکانات رفاهی از قبیل آبشرب،راه و برق و... محروم اند ودر هوای شرجی و40درجه چابهار مثل انسانهای نخستین بدون آب وبرق و... زندگی می کنیم .
روستائیان بارها بر علیه ناعدالتی ها پیگیر موضوع تخریب منازل و غصب زمینهایشان گشته اند و در این باره در دیدار با نماینده چابهار در مجلس نیز مشکلات مردم روستا را بیان نموده اند که در این خصوص:
یعقوب جدگال بیان داشت: با پیگیری های مکرر در مجلس شورای اسلامی از طریق وزارت مسکن و وزیر وقت آقای مهندس سعیدی کیا، که وی دستور دادند: تا زمین های روستای کمب به اهالی این روستا واگذار شود و وظیفه واگذاری زمین های روستای کمب از بخش مرکزی شهرستان چابهار را بر دوش بنیاد مسکن شهرستان چابهار گذاشت تا با همکاری شوراها و دهیار روستای کمب ، این وظیفه سنگین را انجام دهند.
وی تصریح کرد:متاسفانه بنیاد مسکن شهرستان چابهار ،شوراها و دهیار روستای کمب عدالت را در واگذاری زمین های روستا رعایت نمی کنند و بر خلاف قانون عمل می کنند. عضو مجمع نمایندگان مجلس استان بلوچستان افزود:بنیاد مسکن شهرستان چابهار ،شوراها و دهیار روستای کمب به صورت ناعادلانه زمین ها را به اشخاص واگذار می کنند و این عمل باعث نارضایتی فراوان و گله مندی ساکنین روستای کمب گردیده و از این عمل بنیاد مسکن شهرستان چابهار ،شوراها و دهیار روستای کمب شکایت دارند .
با گذشت 8 سال از بار مشکلاتی که شهرداری و بنیاد مسکن برای مردم در روستای کمب بوجود آورده اند وبا توجه به بخش نامه استانداری و همچنین تذکرات نماینده چابهار در مجلس به وزیر مسکن اما تاکنون اقدامی عملی صورت نگرفته است و تخریب منازل مردم فقیر و غصب زمین هایشان همچنان ادامه دارد.
بسیاری از روستائیان اظهار داشته اند شهرداری و بنیاد مسکن در حالیکه منازل ما را تخریب و زمین هایمان را غصب می کنند که حاضر به واگذاری این زمینها به خود مردم بومی با فروش قطعه به قطعه نیز موافق نیستند و از این امر امتناع می ورزند و در همین اوضاع زمین ها به غیر بومیان واگذار می شود.عدالت نیوز:

No comments:

Post a Comment