Long live free and united Balochistan

Long live free and united Balochistan

Search This Blog

Translate

""نقد و نظرات مختلف در فضای مجازی از پخش سریال بلوچی ماهین که به زبان بلوچی یازده قسمت آن از شبکه استانی سیستان و بلوچستان پخش شده و ادامه آن در حال پخش است.""


""نقد و نظرات مختلف در فضای مجازی از پخش سریال بلوچی ماهین که به زبان بلوچی یازده قسمت آن از شبکه استانی سیستان و بلوچستان پخش شده و ادامه آن در حال پخش است.""
[۱:۲۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲]
اورنگ یاسین خاش واتساپ:
سریال ماهین
نظر سنجی
با شروع پخش سریال ماهین جدال موافقان و مخالفان این سریال آغاز شد، نقدهای مغرضانه، حمله های مهلک و گاهگاهی موافقت هایی صورت می گیرد، برای روشن شدن نظر واقعی در مورد این فیلم این نظر سنجی انجام می شود. مولفه های این نظر سنجی شامل سه بخش است. الف)محتوی :داستان ، فیلم نامه و دیالوگ ها ب ) کیفیت بازی بازیگران و کارگردانی، ج) نظر در مورد حضور زنان در فیلم ها
لطفا گزینه ی مورد نظرتان (1 تا 8 ) را در گروه به اشتراک بگذارید.
1. محتوی خوب بود ، بازی و کارگردانی خوب بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها موافقم.
2. محتوی خوب بود ، بازی و کارگردانی خوب بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها مخالفم.
3. محتوی خوب بود ، بازی و کارگردانی ضعیف بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها موافقم.
4. محتوی خوب بود ، بازی و کارگردانی ضعیف بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها مخالفم.
5. محتوی ضعیف بود ، بازی و کارگردانی خوب بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها موافقم.
6. محتوی ضعیف بود ، بازی و کارگردانی خوب بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها مخالفم.
7. محتوی ضعیف بود ، بازی و کارگردانی ضعیف بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها موافقم.
8. محتوی ضعیف بود ، بازی و کارگردانی ضعیف بود ، با بازی زنان بلوچ در فیلم ها مخالفم.
[۷:۰۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: سلام و صبح دوستان به خیر.
دیشب نقدهایی در مورد سریال بلوچی ماهینی زند در گروه نقل شد که به مذاق برخی از دوستان که ظاهرا ارتباط تنگاتنگی با برخی از عوامل اصلی این سریال دارند، خوش نیامد. جالب تر آنکه در حکم هایی کلی این نقدها را مغرضانه و البته مهلک دانستند و منتقدان را در زمره کسانی به حساب آوردند که حضور زن بلوچ را در چنین عرصه هایی تاب نمی آورند.
بنده نگارنده هیچ یک از دو متن نقدگونه دیشب نیستم اما خب همانگونه که اشاره کردم برخی از نکات مطرح شده در آنها را قابل تامل می دانم. معتقدم این نقدها شاید تند باشد، اما به هیچ وجه مغرضانه یا مهلک نیست. شخصا با حضور زن بلوچ در چنین عرصه هایی مخالف نیستم اما معتقدم زن بلوچ برای خود شان و شوکت و عز و جاه و جلالی در طول تاریخ داشته و "چادر" نماد زن بلوچ در طول دوران بوده و است. اما متاسفانه ما بلوچ های امروز از دیگر فرهنگ ها متاثر شده و خیلی راحت حاضر شده ایم زن بلوچ را بدون چادر، با یک روسری جلوی دوربین ببریم و به عام و خاص بنمایانیم. شانه های زن باعزت بلوچ را تاکنون بیگانه ندیده است، اینک ما خود راضی به نمایاندن آن شده ایم و آنانی را که راضی به کارمان نیستند، مغرض می نامیم.
کوچکترین حقی هم به آنان نمی دهیم که حداقل بگویند زنان مجرد بلوچ با چنین شکل و شمایلی در برابر انظار عمومی ظاهر نمی شوند و آرایش را برای خود نه حرام شرعی که حران عرفی می دانند. بگویند زنان ما عز و شرف شان بیش از این است.
دوستان! مرد بلوچ هم برای خود شان و وقاری دارد. به ویژه مردانی که کلاه بره ای به سر می کنند. می دانم که این سریال طنزگون است اما حتی در چنین سریالی به نظر من شایسته نیست که مرد بلوچ را ما آنقدر پایین ببریم که حاضر شده با حلقه ورزشی کمر بتاباند و خنده و تمسخر بیافریند.
نکته آنکه از کنار تمام مشکلات فنی سریال اگر بگذریم، پایان دهه شصتی سکانس ها را هم اگر نادیده بگیریم، طنز بی مزه و زرد داستان را هم به حساب بی تجربه بودن عوامل بگذاریم، از کنار چنین مباحثی نمی گذریم حتی اگر مغرض قلمداد شویم.
Ya. Sh
[۷:۱۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 434 4423:
[۷:۳۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] جمالزهی امیرحمزه:
[۷:۴۲ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 936 568 1138:
[۷:۴۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] حواشی شاعررایتل واتساپ: گروه های خوب تاتر ونمایش در استان داریم که دارای مقام کشوری هستند ،که می شد برای این سریال از آنها استفاده کرد
[۷:۴۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام:
[۸:۲۲ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] اورنگ یاسین خاش واتساپ: آقای شه بخش عکس پروفایل شما چادر ندارد, یه وقت تبلیغ بی چادری برای زن بلوچ نشه؟
2. واقعا ضروریه که همه ی ما از پیرهای بلوچ در مورد لباس بلوچ در گذشته بپرسیم, می بینیم که چادری مثل آنچه الان هست نبوده و بیشتر در اندازه روسری و رنگی بوده, برای اثباتش به پیرهای اطرافتان رجوع کنید, وگرنه چادر مشکی همراه با برقه کالایی وارداتي از جانب اعرابی است که خودشان در فیلم ها سر لخت بازی می کنند.
[۸:۲۳ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کرداحمدواتساپ: مولوی شه بخش
[۸:۲۳ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کرداحمدواتساپ: سریال «ماهینی زند» ضدحالی بر اشتیاق مردم بلوچ!!!
مانده ایم از ساخت و پخش سریال بلوچی«ماهینی زند» به عنوان یک بلوچ خوشحال باشیم یا ناراحت..مسئول احساسات و بلاتکلیفی مردم جناب رحمان ریگی و سرکار خانم مهرنگار ریگی شما هستید و از شما به شدت ناراحتیم..
با توجه به اشتیاقمان از دیدن سریال بلوچی و تماشای قسمت های اول کاملا حساب کار دستمان آمد و پس از آن دیدن و ندیدنش برایمان زیاد مهم نبود‌.
به طور اتفاقی قسمت نهم سریال را به اصرار خانواده نگاه کردیم.قسمتی که کاملا خالی از مفهوم و محتوا با نمایش تمامی ضد ارزشها به پایان رسید...
سرکار خانم ریگی و جناب آقای ریگی در قسمت نهم این مجموعه چه چیزی را می خواستید به نمایش بگذارید؟؟ اینکه یک شخص تازه از زندان آزاد شده چطور می تواند از بالای پشت بام خانه اش خانواده همسایه اش را به بازی بگیرد و دختر مجرد بلوچ طبق خواسته او به دنبال کبوتر مرد در حیاط به دویدن در آید و با نمایش لباس بالا زانو و هفت قلم آرایش جلوی مرد غریبه برود و در خانه ای که مردان شیرین عقل و نادان آن کم نیستند چطور یک دختر مجرد بلوچ دوباره تنها به خانه مرد همسایه می رود تا از او خواهش کند که دیگر کفتر بازی را کنار بگذارد و مرد خوبی باشد و باعث آزار دیگران نشود و او هم قبول کند.مردان ما اینگونه اند!!؟ دختران ما اینگونه اند!!؟ آفرین به شما..و مبارک باشد ورود شما به صدا و سیمای استان..
شما هم می دانید مردم بلوچستان تشنه و مشتاق اند اما مراقب باشید آنها را با آب مسموم سیراب نکنید..
در این سریال ارزشها کدام اند!!؟؟
یا اینکه شما به ارزشها چکار دارید و اهداف شخصی خودتان را دنبال می کنید و می خواهید به نوعی«ماهین سلطان»بلوچستان باشید!؟؟؟
نمایش دادن یک خانواده روستای و در راس آنها یک دختر بلوچ روستایی که تازه چند هفته است به شهر آمده است اما این دختر مجرد چطور سر و صورت اصلاح کرده و لباس بالا زانو میپوشد و همیشه هفت قلم آرایش کرده در خانه است؟؟؟
به قدری مدل و آرایش شخصیت «ماهین»پر از زرق و برق و زننده است که حتی از فیلترهای پخش صدا و سیما هم تبعیت نکرده به طوری که قسمتهای از بازی «ماهین » را سیاه و سفید نشان می دهد تا قدری از این زرق و برق کاسته شود و باعث الگو پذیری بینده در رسانه ملی نشود.و در آخر چطور پدر ماهین لهجه و گوبش مکران زمین را دارد و خانم ماهین گویش و لهحه سرحد زمین دارد!!!یا آقای دستیار بازیگر نقش هوشنگ با چه بی عزتی نوشابه میخورد...به به عجب پپسی!!آقای دستیار تو نوشابه ندیدی
با این اثر هنری منتظر کارهای بعدی تان نیستم زوج هنری
[۸:۴۹ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: اورنگ عزیز دوباره باید ببینید. چشم ها را باید شست. جور دیگر باید دید.
[۸:۵۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: معلومه خیلی از اعراب که دین اسلام رو برایتان به ارمغان آورده اند کینه به دل دارید.
[۸:۵۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] مولوی شهنوازی فر محمد:
احسنت م یعقوب جزاکم الله خیرا
[۹:۰۳ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] حواشی شاعررایتل واتساپ: یادداشت آقای دهقان هم قابل تامل است،
پخش سريال ماهيني زند؛ازشبكه هامون واكنشهاي مختلفي را
برانگيخته،بسياري از آنان آنرا خلاف عرف بلوچي دانسته
وازنمايش چهره زن بلوچ در رسانه ها معترض بوده وآنرا نوعي
پرده دري ازعزت وغيرت بلوچ مترادف دانسته ونسبت به آن چه
تندكلامي وهتاكي هاكه ننموده اندالبته؛اين اولين بارنيست كه
بانمايش چهره زن بلوچ باواكنشهامواجهيم!براي اولين
باردردهه٧٠ميلادي نمايش فيلم حمل ومه گنج كه فيلمنامه آن
توسط نويسنده نامي بلوچ سيدظهورشاه هاشمي نوشته شده
بودباطوفاني ازاعتراضات حتي حمله به سينما
انجاميد.دربلوچستان شرقي در فيلمهاي آماتوري كه مي ساختند
كاركترمردي را با پوشش زن به صحنه مي كشاندندبا اين نگرش
هويت بلوچ را در پستونهادن زن تاحضور در اجتماع ترجيح مي
دادن واين نگرش بافرهنگ بلوچ همخواني نداردونياز به صحنه
آمدن زن در عرصه هاي گوناگون اجتماعي را فهم نخواهد
كردوبلوچيت ازنظرآنان همان دراختفاء ماندن نيمي ازجمعيت
وظرفيت انساني درحصارچهارديواري خانه است كه ديگربراي
هيچ جامعه انساني درقرن ٢١همخواني ندارد!شايد اين سريال
ازنظر هنري وپرورش دراماتيك نواقصي داشته باشداما حضور زن
درتلويزيون ياپرده سينما چيزي نيست كه آنرا مغايربافرهنگ بلوچ
بدانيم مگراينكه فرهنگ بلوچ ا مترادف باعقب ماندگي وتعصب
هاي تنگ نظرانه بعضي كوته فكران همسطح بدانيم.اگر
نظركوتاهي به به ادوارمختلف زنان بلوچ داشته باشيم بخوبي به
نقش تواناوفعال زن درعرصه هاي مختلف اجتماعي مواجه
ميشويم در روايت هاي شعري هاني وشي مريد،شهدادومهناز
وياحمل وجيهنديا بانلي درهمه اينها زن چيزي پوشيده درپستوي
خانه نيست!چه بسا بادرهم آوردي با مردان باجسارت حضوري پر
رنگ دراجتماع حضور داردودروصف اين اشعارمابا صحنه هايي
مواجه ميشويم كه تمناهاي عاشقانه بازبان شهواني براحتي بيان
شده است ودرجامعه بلوچستان بصورت بخشي غيرقابل انكار از
زندگي است اين گونه ديدگاه هاي محدودنگر نه تنها نميتوانند مانع
رشدتوسعه اي زن درجامعه امروزي شود چه بسا باايجاد
محدوديت ها و معذوريت هاي خودساخته آن روال سالم ومعمول
رشد چارنوعي پارادوكسي كال ودوشخصيتي ميگرددكه از
مسيرسالم سازنده به نوعي انحراف زيرزميني كشانده ميشود كه
دراين موارد ميتوان رگه هايي ازين كج روي رادرزيرپوست سنگين محدوديت ومعذوريت ها متأسفانه ديد آنان نسبت به ظاهرقضيه حساسند كه حضورسريال بلوچي را برنمي تابندوحضور زن را درصحنه هاي تلويزيوني وپرده سينمابا محدو ديت مواجه ميسازندغافل از اينكه اگر اين مسيرحضور را ببنديم مسيرهاي زيرزميني را بازگشوده ايم.اين سريال گام هاي نخست يك تجربه فرهنگي راپشت سر ميگذارد تبعأ؛مبرا ازخطانيست اما خطاي آن نبايدبه بهاي عدم حضورزن درصحنه هاي سينمايي وهنري منجرشودواين بدترين هويتي است كه ميتوان به يك قوم نسبت داد.بدون حضورزن جامعه اي تك بعد ي وعقب مانده درد تعصبات پيش مدرن رابه تصويرميكشدكه باتفكرات طالباني و داعشي نزديك تراست تا هويت فعال وتحول خواه بلوچ دراين نوعي مسخ هويت فرهنگي ىحسوب ميشودكه اين چنين مباداهرگز.
جليل دهقاني
[۹:۱۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: جالبه آقای دهقانی تندکلامی های خود را در این یادداشت نادیده گرفته اند و فقط تندکلامی های منتقدین را دیده اند. ظاهرا ایشان معتقدند کسی حق انتقاد و یا نقد را به هیچ عنوان ندارد.
[۹:۱۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 937 688 ه بخش
[۹:۴۲ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: ؟؟؟
[۹:۵۳ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: اقای دهقانی تو گروه هستش؟
[۹:۵۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: سریال بلوچی ماهینی یکی از معدودتجربه هاییست که بلوچها در عرصه هنر آنهم در رسانه میلی و فرمایشی هامون داشتند.
این سریال ساختی خاص را هم دارد.تهیه کننده و نویسنده و نقش اول آن یک زن بلوچ است.
در جامعه مرد سالار ما ،حرکت بانو مهرنگار ریگی ،حرکتی انقلابیست در عرصه فرهنگ
المان های فرهنگی ،که در این سریال به کار رفته است تماما بلوچیست.
از بطن و متن جامعه ما.
اگر دقت کرده باشیم شبکه هامون از کمبود خلاقیت و تنوع رنج می برد.
اما سریال ماهینی توانسته هر شب ،مخاطبانش را به خانه ای بلوچی دعوت کند!
موزیک زیبای و ناب بلوچی
زبان شیوای بلوچی
لباسهای زیبای بلوچی
به ویژه لباس های بر تن دختران این مجموعه ،بادقت و طرافتی تمام توانسته برای کسی که از خارج از گود زندگی بلوچ ها ،تداعی سلیقه خاص و زیبای و فرهنگ اصیل بلوچ را به ارمغان بیاورد!
در مجموعه ماهینی شما میردادی(عموی ماهینی) می بینید که مطمعنا خیلی از ما ها بعد از تماشای سریال به یاد یکی از اعضای خانواده هایمان یا اقوام طایفه میفتیم!سادگی و شوخ بودن،مهربانی و ساده لوح بودنش نشان از زندگی روستایی وی دارد!
این انتخاب یعنی اشراف کامل نویسنده به بطن زندگی ما بلوچها.
از متن زندگی ما شخصیتی دارد نقش ایفا می کند!
این هنری والاست .اگر اعتراض دوستان شوخ طبع بودن وی است ،که مگر ما بلوچها را باید عده ای اتو کشیده و دگم نشان دهند؟؟!
از کره ماه که پرتاب نشده اند!!!
اینها برشی از یک زندگیست.
در مورد شخصیت ماهینی،چرا از این منظر تحلیل نمی شود که ماهینی دختری نجیب و کوشا است که بعد از بازماندن از تحصیل به کمک خانواده به ویژه پدرش ،دیپلم می گیرد و وارد دانشگاه می شود.
دختریست زیبا رو همانند تمامی دختران بلوچ،خوش پوش و باوقار
دختری که در خانواده توانسته حرفی برای گفتن داشته باشد.
انهم با همت خودش و کمک فراوان مردان اطرافش(دایی و عمویش)
اگر انتقاد این است چرا چادر سر کرده رفته با مرد همسایه به نصیحتش میپردازد
نگاه این است(بنظرم)که میخواهد پوسته حاشیه نشینی زن بلوچ را بگسلد و به نوعی نشان دهد زن بلوچ میتواند پیشتاز و پیشگام و مصلح باشد .
این بها به زن است و نشان از این که زن بلوچ لیاقت این که تعامل داشته باشد را دارد!
و این در تمامی وجوه زندگی می تواند متجلی شود!حتی کوچکترین مسایل مثل نزاع های همسایه ها با هم!
نکات قوی سریال مثل بهره جستن از ضرب المثلها،ارزشهای مردم پسندانه،
نشان دادن سادگی رابطه های مردم با هم چشم به چشمی ها و بسیاری از اتفاقاتی که در اندرونی یکایک شما رخ می دهد
این هنر است به عرصه نمایش گذاردنش در قالبی فاخر و زیبا!
بازی قوی دوستان هنرمند ایرانشهری که اکثرا سوابق متعددی در عرصه نمایش دارند نکته قوت سریال است.
تا جایی که یادم است اکثر سریال ها و فیلم هایی که در مورد بلوچها ساخته می شد معمولا برای نشان دادن دختران بلوچ و مردانشان لباسهایی با رنگ تیره ومرده و برای گریم هایشان گویی زغال به صورتشان می مالیدند!!
اما مجموعه ماهینی برای گریم آنچه که در عرصه تله فیلمها و سریال های مدرن به کار رفته است ،را به کار برده است.
ماهینی زندگیست و مهربانی و نجابت و وقار
حداقل اگر نقدیست منصفانه و در قالب منطقی مطرح شود نه در قالب بیم انذار مضحک با رنگ و رویی هیجانی!!
ماهینی تجربه ای نو برای همه ماست..
((سعیده خاشی)
[۱۰:۱۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: به نقل از دوست و همکاری که تازه دیشب یک قسمت از سریال ماهینی زند رو تماشا کرده: خیلی سریال جلفی هست. مدتها پیش دویچه وله نوشته بود: تاکنون رختخواب یک انسان حریم شخصی بوده است اینک اما بازیگران با انتشار تصاویر شخصی شان این حریم را دارند می شکنند. دیشب که این سریال رو تماشا می کردم یاد همان جمله افتادم و با خودم گفتم تاکنون داخل منزل یک بلوچ حریم شخصی بوده که متاسفانه با ساخت چنین سریالهایی این حریم هم دارد می شکند.
[۱۰:۲۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کرداحمدواتساپ: مولوی شه بخش عزیز
[۱۰:۲۹ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کرداحمدواتساپ: درود مولوی عزیز با اینکه یک دقیقه از این سریال رو نگاه نکردم و شاید به طور متوسط در ماه یک دقیقه هم تلویزیون نگاه نمیکنم نظری ندارم ولی مطمئنم شما در خصوص هر مساله باتفکر و تعقل نظر می دهید. با نظر شما کاملا موافقم.
[۱۰:۴۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] عبدالسلام بزرگ زاده بلوچ: سلام دوستان گرامی بنده فعلا در مورد سریال ماهین اظهار نظر نمی کنم و واگذار می کنم به نظر عموم مردم و مخاطبین و نقد ان را به متخصصین و هنرمندان مرتبط که از نگاه کارشناسی به ان نظر دهند . نمی شود گفت نقد بلکه اظهارات احساسی برخی افراد از هر دو طرف مخالف و موافق تا جایی رسیده که تمایلات شخصی و اعتقاد مذهبی و حتی برداشت سلیقه ای و شخصی از دین و گاهی تفاوت های جزیی منطقه ای و طایفه ای را به کل فرهنگ بلوچ نسبت می دهند و این نادرست است و واقعیت در تاریخ و فرهنگ بلوچ ندارد برکسی پوشیده نیست که زن مسلمان باید حجاب را رعایت کندو زن مسلمان پوشش کامل داشته باشد اما با چه رنگ و با چه اندازه چادر یا یکپارچه با چادر یا با روسری و پیراهن و شلوار و جوراب تعیین نشده انچه تعیین شده پوشش کامل اسلامی است جایی در قران و احادیث و فتوای علمای اسلام نیامده که مثلا زن بلوچ از نظر شرعی اجازه ندارد روی لباس خود سوزندوزی کند فرهنگ بلوچ میراث غنی و گرانبهایی است که از هزاران سال پیش تا کنون نسل به نسل منتقل و ماندگار است اتفاقا در مقاله ای جداگانه بنده در خصوص حجاب فرهنگی بلوچ پرداخته ام بلوچ حتی قبل از اسلام به پوشش سر و حجاب به عنوان نماد فرهنگی نه مذهبی ارزش ویژه ای قایل و تاکید داشته اگر یک مرد بلوچ در گذشته دور بدون پاگ بلوچی یا همان دستار بلوچی در مجلس رسمی حاضر می شدیا خارج از منزل بدون پاگ می رفت همان اندازه بد می دانستند که امروز شخص دیوانه ای لخت کامل در مجلسی حاضریا در شهر قدم زند به همین دلیل بعد از اسلام قوم بلوچ بیشتر از برخی اقوام از حجاب استقبال کرد و راحت تر پذیرفت زیرا ریشه در فرهنگ قومی او نیز داشت اما در کجای تاریخ بلوچ امده که چادر بلند مشکی پوشش فرهنگی زن بلوچ محسوب می شود پوشش سر زن بلوچ در طول تاریخ سریگ بلوچی بوده یک روسری نیم تنه است که مزین به سوزندوزی می باشد در منطقه سرحد و در برخی طوایف علاوه بر سریگ برخی زنان کلاه مخصوص زنانه و پارچه ای که سربند بوده به دور سر و پیشانی می بستند . چادر بلند مشکی حجاب اسلامی است و انانکه اعتقاد عمیق اسلامی دارند می پوشند حتی روبند یا همان برکه و نقاب هم می زنند اما این نماد فرهنگی زن بلوچ نیست نماد حجاب اسلامی زن مسلمان بلوچ است مگر تمام بلوچ ها در طول تاریخ مسلمان بودند قبل از اسلام چی هم اکنون هم بلوچ ذگری داریم بلوچ شیعه داریم بلوچ اهل سنت داریم بلوچ مسیحی داریم پوشش و فرهنگ قومی بلوچ یکسان است اما پوشش و اعتقادات مذهبی متفاوت دارند لطفا سلایق شخصی و اعتقادات خانوادگی طبقاتی و اعتقادات زلال مذهبی خود را به کل فرهنگ بلوچ تعمیم ندهیم زیرا به اعتقادات مذهبی نیز ضربه می زنیم و بپذیریم که فرهنگ و اعتقادات و سلایق در یک جامعه متکثر است پایبند اعتقادات خود باشیم و به اعتقادات و سلایق دیگران نتازیم و احترام بگذاریم تاجذب داشته باشیم نه دفع ونگهی سریال ماهین ازصدا و سیما پخش می شود که نه برای حجاب هزاران ممیزی و فیلترینگ دیگر دارد و مزاحمت های قومیتی که تمایل ندارند به زبان و فرهنگ بلوچ پرداخته شود کافی نیست.عبدالسلام بزرگ زاده
[۱۰:۴۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: از جناب مهندس بزرگزاده من به عنوان یک جوان بلوچ حداقل در نوع برخورد با کسانی که نظری برخلاف جناب ایشان دارند، انتظار بیشتری داشتم. نیش و کنایه به هیچ وجه شایان شان ایشان نیست. ایشان باید به ما درس زندگی بدهند. جناب استاد! به قول خودتان به گونه ای رفتار کنید که به جای دفع، جذب کنید.
در مورد این سریال هم واکنش ها به آنچه بنده گفته یا نوشته ام محدود نخواهد شد. امید که با منتقدین، ببخشین مخالفان احساسی دیگر برخورد بهتری داشته باشید. برخوردی که شایان شان شما باشد. والسلام
[۱۰:۵۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] عبدالسلام بزرگ زاده بلوچ: سلام جناب شه بخش گرامی پاسخ بنده به شخص شما نیست به مجموعه نظرات دوستان عرض کردم اعم از مخالف و موافق هیچ جا هم از کنایه استفاده نکردم کل خواهش بنده در این نوشتار این است که نظر شخصی یا برخی سلایق خود را به کل فرهنگ بلوچ یا به کل اسلام و دین و مذهب نسبت ندهیم همین و اما همه ما عادت داریم مطالب دیگران را سریع و سرسری بخوانیم عمیق مطالب را مطالعه نمی کنیم به هم می تازیم و به برخی که خوشمان نمی اید بلافاصله پاسخ نامتناسب می دهیم
[۱۰:۵۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ:
[۱۰:۵۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: به احترام حضرتعالی سکوت می کنم.
[۱۱:۰۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] عبدالسلام بزرگ زاده بلوچ: جناب شه بخش عزیزاتفاقا نظر شخص بنده با نظرات جنابعالی در اکثر مواقع یکسان است به دلیل اینکه خانواده ما بسیار مذهبی و از نوع تبلیغ جماعتی هستند اما بنده به خود اجازه نمی دهم که اعتقادات شخصی خانوادگی یا طایفه ای خود را به کل فرهنگ بلوچ یا کل دین نسبت دهم
[۱۱:۰۵ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: آقاي بزرگزاده عزيز به نكات جالبي اشاره كردند ، مهمترين نكته به نظرم اين بود كه به اندازه كافي هستند كساني كه دوست ندارند فرهنگ بلوچي نه در صدا و سيما و نه در جاهاي ديگر ديده و به آن پرداخته شود ، حال كه استارت اين كار خورده و اجازه پخش همچين سريالي آن هم به زبان بلوچي و پوشش بلوچي داده شده متاسفانه همه كارشناس متخصص شده اند ، شايد نقاط ضعفي داشته باشد اما نبايد با تنگ نظري و برخوردهاي احساسي از چنين كارهاي زيبايي جلوگيري و با آن برخورد شود
بنده با توجه به سابقه اي كه در تئاتر دارم و از صدا وسيما شناخت ، ديده ام چگونه استعدادهاي دوستان بلوچم هدر ميرود و هيچگونه حمايتي از هيچ طرفي نميشوند.
بازهم تاكيد ميكنم اين اولين كار هست شايد نقاط ضعفي داشته باشد اما اين راه راه طولانيست ، لطفا از كارهاي هنري ، فرهنگي حمايت كنيد و از اين تريبون و تريبون هاي ديگر حداكثر استفاده رابرده و نگذاريم تا مثل گذشته در دستان يك عده خاص باشند .
[۱۱:۰۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: مهندس نهتانی
[۱۱:۰۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: استاد بزرگزاده
اقای شه بخش
[۱۱:۰۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: چون طرف صحبت من جناب مهندس بزرگزاده قرار می گیرند و ایشان برای من فوق العاده داری جایگاه و احترام اند، سکوت می کنم.
[۱۱:۰۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] عبدالسلام بزرگ زاده بلوچ: سپاس سرکار خانم خاشی گرامی
[۱۱:۰۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: دارای
[۱۱:۰۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] عبدالسلام بزرگ زاده بلوچ: سپاس جناب شه بخش عزیز و گرام
[۱۱:۱۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: در نوشته اقای نهتانی نکته ای قابل تامل است
حمایت
حمایت از هنرمندانمان که بی مهری های فراوانی را تجربه کرده اند .
اما دوباره به پا خاسته اند .
اتفاقی نیک است.
[۱۱:۱۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: هنر و هنرمند واژه مبارک و میمونی هست. افسوس که در ادبیات ما بی رویه و بیجا استفاده می شود.
[۱۱:۱۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: ممنون خانم خاشي ، اين نكته از نكات بسيار مهم است كه دوستان متاسفانه هيچگونه حامي ندارند ، نه در حوزه تئاتر ، نه سينما و نه بخصوص در تلويزيون ، حال كه چنين اتفاقي افتاده دوستان به نظرم با ديد وسيعتري ميتوانند نقد سازنده داشته باشند نه تخريب ، دوستان هنرمند نيازمند حمايت همه ي طيفهاي بلوچ هستند .
[۱۱:۱۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: من معتقدم این عزیزان به داستان فقط توجه کردن و از بسیاری ظرافت ها و حساسیت ها غافل مانده اند
[۱۱:۱۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: دقیقا.
اما متاسفانه دیشب در جمعی حضور داشتم که کار به تخریب و توهین به بازیگر زن این سریال کشیده شد .هر چند نقدهای در گروه میز گرد از این فاکتورها مبری است.
[۱۱:۲۴ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: جناب شه بخش نقاط ضعف هميشه وجود دارد آنهم در كارهاي هنري خصوصا در اين سطح ، اما اين مجموعه اولين كار تلويزيوني بلوچيست كه پخش ميشود ، به نظرم بايد حمايت شده و نقاط ضعف را اصلاح و به روي نقاط قوت مانور بيشتري داده شود .
[۱۱:۲۵ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: ما چیزی غیر از این گفتیم؟
[۱۱:۲۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: سركار خانم خاشي هستند انسانهاي كوته فكر كه فكر ميكنند هرچه ميگويند درست است ، شايد روزي آنها هم ديدشان اصلاح شود
[۱۱:۲۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: جناب شه بخش در ادامه عرايضم گفتم ، درست ميفرماييد
[۱۱:۲۷ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: من با دنیای سینما و تلویزیون به خوبی آشنا هستم. هم فیلم می بینم هم نقد فیلم و سریال می خونم. با این مباحث بیگانه نیستم. معتقدم این کار اشکالات فراوان دارد که باید اول به آنها اذعان کرد و در ادامه به اصلاح آنها پرداخت.
[۱۱:۲۹ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] شه بخش یعقوب ندای اسلام: این نوشته تون خطاب به خانم خاشی خیلی حرف ها برای گفتن دارد. افسوس که فکر می کنید هیچ کسی کنایه های نخ نمای شما را متوجه نمی شود. متاسفم
[۱۱:۳۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: اقای شه بخش بزرگوار
نوشاه اقای نهتانی خطاب به این نوشته بود
دقیقا.
اما متاسفانه دیشب در جمعی حضور داشتم که کار به تخریب و توهین به بازیگر زن این سریال کشیده شد .هر چند نقدهای در گروه میز گرد از این فاکتورها مبری است.
[۱۱:۳۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] +98 915 190 0942: منظور بنده صرفا كساني بودند كه به بانوان هنرمند توهين ميكنند ، لطفا برداشت منفي نكنيد
[۱۱:۳۲ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ:
[۱۱:۴۹ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] جمالزهی امیرحمزه: اين سه بانو( سامیه میربلوچ زهی، زهرا اربابی، حمیرا ریگی ) هم از اين خطه هستند ولي ميدان عمل اين٣كجا و نقش آفريني ماهين در سريال كجا؟
[۱۱:۵۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: متنشو میدونم الان چی میخواین بنوسیسیننن
[۱۱:۵۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: نوشتی
[۱۱:۵۰ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] جمالزهی امیرحمزه:
[۱۱:۵۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کردادریس خاش واتساپ: این سه بانو هم در شروع کار مورد لطف دوستان قرار گرفتند مثل ماهین
[۱۱:۵۱ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: و بنظرم ماهین و ماهین ها کارشون سخت تر هست نسبت به این بانوان
[۱۱:۵۶ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] کردادریس خاش واتساپ: جا داره یه خسته نباشید به خانم خاشی بگم که همزمان در چندبن جبهه در حال مبارزه هستند
[۱۱:۵۸ AM، ۲۰۱۵/۲/۱۲] خانم خاشی سعیده واتساپ: خواهش می کنم
وظیفه خطیریست
حمایت از زنان فعال بلوچ

No comments:

Post a Comment